Преди две години писах първия прочит за AI — че е огледало на егото ти. Светът се променя бързо, а фундаменталните неща си остават същите. Макар и вече да мога да ги изразя по нов начин.
🪞 AI е огледало
AI-овата същност води именно до Индивидуализация, колкото и да е парадоксално. Тъй като той е наше отражение и така работи че винаги да се напасва към нас и нашите точни думи, нагласи и слова. Например преди когато правихме research, се минаваше през това да видиш множество статии, публикации и перспективи формулирани по начина на писателя. Сега - AI-а го преработва и ни го дава адаптирано за нашият език.
Това разбира се е нож с две остриета.
Може да пореже и нас.
Ако загубим Съзерцанието в процеса.
Но стига да запазваме и отглеждаме есенцията на идеята си, концентрирано и отпуснато, тогава AI-а може да ни доведе много по бързо към правилните ресурси и информация. Може и да ни разясни множество въпроси и теми. Но не бива да забравяме и да предаваме на него самият творчески процес.
Тъй като творческия процес акт на Раждане. Той изисква физическо тяло. Защото нашето физическо тяло е свързано с Творческата електрическа мрежа и през нашият дух и душа протича този поток, както през физическото ни тяло тече кръв. AI-а няма тази свързаност, няма това тяло, затова и творението на AI-а е лишено от цялост. Дори да изглежда завършено и добре структурирано е лишено от качествено съдържание, тъй като този обем може да бъде напълнен само през тази творческа електрическа мрежа, за която проводник е човека!
AI е инструмент.
Чуден при това.
Отменя повтаряемите действия и забързва процеса на създаване.
⚖️ AI и blockchain — централизация и децентрализация
Знаете, двете основни дигитални технологични иновации на нашето време са AI и blockchain. Централизация и децентрализация.
Едното служи за оцялостяване на всичко което правим - AI.
А блокчейна го прави справедливо и ни свързва с другите. Блокчейна е начин за устойчив обмен.
Ако не сте запознати какво е blockchain, и си мислите че това е “Биткойн” или “крипто” - не е.
Блокчейн са протоколи за обмен на информация. Най-близкото до това е самият “Интернет” - самата мрежа. Тя е по-близо до блокчейн като структура от всичко друго. А Биткойн и финансовите системи са само едно от приложенията.
Друго приложение е sovereign обменът на лични данни, така че наистина да имаме собственост над “дигиталните си активи”.
То е същото и при биткойн. Вместо нашите пари да са на сървъра на банката, която по всяко време може да ги затрие, парите ни са при “нас”.
Какво значи при нас?
Блокчейна не разчита на един голям сървър, а на хиляди малки, собствеността и стойността на вашите данни може да ги отключите само вие, така работи “крипто”-графията.
Та така, това са Децентрализацията - блокчейн, сега да разгледаме и Централизацията - AI.
🫀 Тялото е централизатор
Какво въобще е "централизация"? Къде в природата можем да видим пример?
Най-доброто място е човешкото тяло.
Тялото е централизатор.
То обединява нашата душа е единно цяло.
Когато тялото умре, душата се децентрализира обратно в общото поле.
Колкото по цялостно е нашето тяло, толкова по централизирано и концентрирано можем да се свързваме с творческата енергия.
Затова приятели, можем да погледнем на AI, като дигитално тяло на информацията в интернет мрежата.
Всеки модел AI представлява различна “форма” и си има своя геометрия.
Така че нашето умение да боравим с тези тела на AI се определя до това колко можем да боравим с нашето собствено!
Както един художник синхронизира четката с образа в съзнанието си, за да сътвори картина,
Както един музикант синхронизира тялото си със звука изпълнен през инструмента,
Както един писател се настройва към това да изрази свободно и структурирано мисълта си,
Така и AI-a е просто един допълнителен инструмент,
за художника е четката, цветовете,
за музиканта е китарата, звука,
за писателя са думите, словото,
за твореца на днешно време, инструмент като AI дава възможност за лесно начало, за по-лесно обучаване, за бързо достигане до информация, но не отменя физическото действия и синхронизацията със собственото тяло!
⚡ Електричество без магнетизъм
AI създава мъртво-родени творби. Той няма тъмнината, топлината и подхранването на утробата. Но има светлината на идеята.
Електричеството, без магнетизма.
Но и електричеството му е преведено през Дуалност, бинарност на 0 и 1. AI не е способен истински да разбере парадокс. За него всичко е 0 или 1. И да разбира се, той може чудесно да имитира разбирането чрез логиката, имайки толкова много-бройни битове (бит = 0 или 1). Чрез тази логика и статистика може много добре да имитира разбиране и често дори да е прав.
(един квантов компютър например работи в суперпозиция - едновременно 0 и 1, точно както е развитото съзнание, но това е тема за друг път)
Има въпроси които могат да се родят с чиста логика да.
Но разберете - дори креативността му е нищо повече от сложна логика.
AI-а е лишен от онази истинска креативна искра, непредвидимото. Онова “изключение” от всички правила, онова действие без никаква логика, искрата да последваш сърцето дори когато пътя изглежда води “назад”.
Често пътя изглежда води “назад”.
Ума, както и AI, са неспособни да видят обема и цялата картинка. Те са “централизирано тяло”, но отделено от общото тяло - това на Земята и Небето!
А всяко тяло/клетка забравила своята връзка с цялото рано или късно се самопогубва, или погубва по-големия организъм в който се намира.
🌍 AI в организма на човечеството
AI се намира в организма на човечеството.
Човечеството е в организма на Земята.
както един род е комбинация от семейства, както един народ е съвкупност от родове, така и човечеството е съвкупност от народи. Каквото горе, това и долу.
Затова е разбираемо защо така масово се разпространява мисълта че AI-a ще погуби човека.
И на едно ниво го прави.
Отнема ни усещането да “не знаеш”.
Също така консумира невъобразимо количество ресурси.
За който не знае - за поддръжка на AI сървърите често е нужна цяла отделна електро-централа и консумира ток колкото милиони домове.
Малко е като да ходиш до съседно село с космическа ракета, вместо да използваш колелото.
AI-a е крайно неефикасен.
За да генерираш видео на котка която свири на китара, отива ток/ресурс който спокойно може да бъде използван за реално подхранване на човек.
И малко по малко, хората са започнали да бъркат истинската физическа-духовна сила с дигиталната сила!
Така че, стига сме се чудили как да минем “тънко” с AI. Той може да ни създаде големи възможности така е! Но за целта е нужно да разширим хоризонта си! Вместо да “автоматизираме” това което сега правим.
На едно ниво, AI нищо не променя.
Есенцията на творчеството е същата - пак опира до синхронизация на тялото и съзнанието чрез концентрирано и отпуснато, радостно действие!
Но докато служим на егото си, на това да сме значими, успешни, видяни, богати, дори не можем да разберем тези неща и си мислим че AI-а е голямата работа …
Защото ще ни направи “богати” …
Но AI-а е само още един механизъм който ни прави зависими.
А блокчейн алтернативите изостават … хората са заети със своята собствена значимост. Кво им пука как е народа/рода/човечеството …
Разбираемо е.
Но именно разделението на аз и мое е корена на проблемите и страданията ни …
Ако можем да се усетим част от целият, от големият организъм в който се намираме - тогава всяко "тяло" става инструмент на Твореца.
А ти как чувстваш AI?
Ако още не си чел/а първия прочит за AI отпреди близо две години — върни се към него. Ще видиш какво се промени, какво остана същото, и защо виждам AI-a като отражение на човешкото Его.

Коментари
Зареждане на коментари...